پلی سومنوگرافی ، که به آن مطالعه خواب نیز می گویند ، یک آزمایش جامع  برای تشخیص اختلالات خواب میباشد. Polysomnography امواج مغزی ، میزان اکسیژن در خون ، ضربان قلب و تنفس و همچنین حرکات چشم و پا را در طول مطالعه ثبت می کند.
پلي سونوموگرافي ممكن است در کلینیک اختلالات خواب در بيمارستان يا در يك کلینیک سرپایی انجام شود.
این تست به طور معمول در شب انجام می شود ، اما گاهی اوقات در طول روز جهت انجام برخی تست های مورد نیاز مانند MSLT  وMWT  نیز صورت میگیرد.
  در این تست علاوه بر کمک به تشخیص اختلالات خواب ، در صورت تشخیص اختلال خواب ، ممکن است از پلی سومنوگرافی برای کمک به شروع یا تنظیم برنامه درمانی شما استفاده شود.
گاهی ممکن است بتوانید تست خواب را در خانه انجام دهید ولی باید دقت کرد آزمایش آپنه خواب در منزل از تعداد محدودی سنسور برای  تشخیص آپنه انسدادی خواب (OSA) استفاده می کند و بیشتر بصورت یک ابزار غربالگری تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد.چرا این تست انجام میشود؟

Polysomnography مراحل و چرخه های خواب شما را بررسی می کند تا مشخص کند که آیا مراحل خواب شما مختل شده است یا نه و علت زمینه ساز را بررسی میکند.

انواع مختلفی از دستگاه تست خواب وجود دارد. آنها به طور کلی میزان تنفس و جریان هوا و همچنین میزان اکسیژن و ضربان قلب شما را ثبت می کنند.

روند طبیعی خوابیدن با یک مرحله خواب به نام خواب حرکت غیر سریع چشم (NREM) آغاز می شود. در طول این مرحله ، امواج مغزی شما ، که توسط الکتروانسفالوگرافی (EEG) ثبت میگردد ، به طور قابل توجهی کند می شوند.

در این مرحله  که خواب 
NREM  ( حرکات غیر سریع چشمی) گفته می شود ،چشمان شما به آهستگی حرکت می کند . بعد از یک یا دو ساعت از شروع خواب  ، فعالیت مغز شما دوباره بالا می رود و خواب سریع حرکت چشم (REM) شروع می شود. بیشتر خواب دیدنها در هنگام خواب REM اتفاق می افتد.

شما به طور معمول چند چرخه خواب در شب را پشت سر می گذارید و بین 90 تا 120 دقیقه طول میکشد و خواب شما بین مراحل  NREM و REM  در نوسان است . اختلالات خواب می تواند این روند خواب را مختل کند.


.اگر پزشک شما به  موارد زیر شک داشته باشد ، ممکن است تست را توصیه کند.

:آپنه خواب یا اختلال تنفسی دیگر مربوط به خواب    
 در این شرایط ، تنفس شما به طور مکرر در طول خواب متوقف یاکند شده و مجددا شروع می شود.     

:اختلال حرکتی دوره ای اندام    
    د   در این اختلال خواب ، ناخواسته هنگام خوابیدن پاها را خم می کنید و دراز می کنید. این وضعیت گاهی اوقات با سندرم  .پای  بی قرار همراه است.

:نارکولپسی    
در این حالت خواب آلودگی شدید در روز و حملات ناگهانی خواب را تجربه می کنید     

REMاختلال رفتار خواب      
در این اختلال فرد با رویای خود مبارزه میکند .به عبارتی فرد آنچه را در رویا میبیند در عالم واقع تکرار میکند      

:رفتارهای غیرمعمول در هنگام خواب     
اگر در هنگام خواب فعالیت های غیرمعمولی مانند پیاده روی ، حرکت زیاد یا حرکات موزون انجام دهید ، ممکن است پزشک  . این آزمایش را انجام دهد.

:بی خوابی مزمن غیر قابل توضیح     
اگر به طور مداوم در به خواب رفتن یا خواب ماندن دچار مشکل هستید ، ممکن است پزشک شما انجام پلی سونوگرافی را .توصیه کند.چه آمادگی هایی قبل از تست خواب نیاز است؟


ممکن است به شما توصیه شود از مصرف نوشیدنی ها یا غذاهای حاوی الکل یا کافئین در بعد از ظهر و عصر قبل از تست خودداری کنید. الکل و کافئین می توانند الگوی خواب شما را تغییر دهند و ممکن است علائم برخی اختلالات خواب را بدتر کند.

چرت بعد از ظهر قبل از انجام تست ممنوع است. ممکن است قبل از انجام تست خواب از شما خواسته شود که استحمام کنید یا دوش بگیرید. وقبل از آزمایش لوسیون ، ژل ، ادکلن یا مواد آرایشی نزنید ، زیرا این امر می تواند در استفاده از الکترودها تداخل ایجاد کند.


در زمان تست خواب چه کاری انجام میشود؟

اگر در مراکز خواب یک پلی سومنوگرافی کامل انجام می دهید میبایست   وسایلی را که برای کارهای روزمره خود استفاده می کنید به همراه داشته باشید و با لباس شب خود که همیشه برتن دارید در کلینیک جهت تست بخوابید.


اتاقی که در آن پلی سومنوگرافی انجام می شود مشابه اتاق هتل است و در طول آزمون تاریک و ساکت است. و دراتاق شما کس دیگری حضور ندارد.

اتاق خواب معمولاً دارای یک دوربین فیلمبرداری با نور کم است ، بنابراین تکنسین های پلی سومنوگرافی که شما را کنترل می کنند می توانند اتفاقات اتاق را هنگام خاموش شدن چراغ ببینند. همچنین دارای سیستم صوتی است ، بنابراین آنها می توانند با شما صحبت کنند واز  خارج از اتاق صدای شما را بشنوند.

بعد از آماده شدن برای خواب ، تکنیسین حسگرهایی را روی پوست سر ، شقیقه ، سینه و پاها با استفاده از چسب ملایم  قرار می دهد. سنسورها توسط سیم به رایانه متصل می شوند ، اما سیمها آنقدر بلند هستند که به شما امکان می دهند در رختخواب حرکت کنید. همچنین یک گیره کوچک روی انگشت یا گوش شما قرار می گیرد تا سطح اکسیژن خون را کنترل کند.

در حالی که می خوابید ، یک تکنسین موارد زیر را کنترل می کند:

امواج مغزی
حرکات چشم
ضربان قلب
الگوی تنفس
سطح اکسیژن خون
وضعیت بدن
حرکت قفسه سینه و شکم
حرکت اندام
خروپف و سر و صداهای دیگری که ممکن است هنگام خواب ایجاد کنید.
تکنسین های پلی سومنوگرافی شما را در طول شب کنترل می کنند. اگر به کمک نیاز دارید ، می توانید از طریق تجهیزات نظارت با آنها صحبت کنید. در صورت نیاز به برخاستن در طول شب ، آنها می توانند وارد اتاق شوند تا سیم ها را آزاد کنند.

در طول مطالعه ، ممکن است تکنسین از شما بخواهد که یک دستگاه فشار هوای مثبت (PAP) را برای آپنه خواب امتحان کنید. این وسیله ای است که از یک ماسک بینی یا دهانی  تشکیل شده است که از طریق آن جریان ملایم هوا برای کنترل وقفه تنفسی استفاده می شود.

فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) یکی از انواع دستگاه PAP است. دستگاه های CPAP جریان مداوم هوا را تحویل می دهند که مجاری راه های هوایی را هنگام خواب باز نگه می دارد.

برای بعضی از افراد ، دستگاه های فشار هوای مثبت با دو سطح (biPAP یا bPAP) ممکن است مورد استفاده قرارگیرد. این دستگاه ها هنگام نفس کشیدن فشار متفاوتی دارند.
در صورت لزوم ، ممکن است در طول مطالعه از اکسیژن نیز برای تقویت تنفس استفاده شود.

اگرچه احتمالاً در کلینیک خواب  به راحتی خواب  نخوابید ، اما این معمولاً بر نتایج آزمایش تأثیر نمی گذارد. برای بدست آوردن نتایج دقیق پلی سومنوگرافی ، خواب کامل شب لازم نیست و این تست جهت انجام درکلینیک و شرایط آن استاندارد شده است.


بعد از انجام پلی سونوگرافی:
​​​​​​​
پس از انجام پولی سونوگرافی در یک مرکز خواب ، سنسورها برداشته می شوند و ممکن است مرکز خواب را ترک کنید. به شما جهت  پیگیری با پزشکی که آزمایش را انجام داده است وقت ویزیت داده می شود. شما می توانید پس از انجام تست فورا به فعالیت های معمول خود برگردید.


​​​​​​​نتیجه تست خواب چه خواهد بود؟ 

اندازه گیری های ثبت شده در زمان خواب اطلاعات زیادی در مورد مراحل و وقایع خواب شما ارائه می دهد.

امواج مغزی و حرکات چشم در هنگام خواب می تواند به پزشک شما کمک کند تا مراحل خواب شما را ارزیابی کرده و اختلالات مراحل خواب را که ممکن است به دلیل اختلالات خواب مانند نارکولپسی و اختلال رفتار خواب REM رخ دهد ، شناسایی کند.

تغییرات ضربان قلب و تنفس و تغییر در اکسیژن خون که در هنگام خواب که بدنبال آپنه خواب رخ می دهد بررسی میشود.

تنظیمات صحیح PAP یا اکسیژن .

حرکات مکرر پا که خواب شما را مختل می کند ، می تواند نشان دهنده اختلال حرکتی اندام باشد.
حرکات یا رفتارهای غیرمعمول در هنگام خواب ممکن است نشانه هایی از اختلال رفتار خواب REM یا اختلالات خواب دیگر باشد.

اطلاعات جمع آوری شده در حین پلی سومنوگرافی   توسط پزشک فلوشیپ خواب  بررسی می شود.پزشک نتایج را  شما بررسی کرده و  بر اساس داده های جمع آوری شده ، در مورد هرگونه درمان یا ارزیابی بعدی که ممکن است لازم داشته باشید اقدامات لازم صورت میگیرد.

​​​​​​​